Menu

Podstawowe filamenty do druku 3d – PLA – omówienie

Twoja nowa drukarka 3d stoi już zapewne w Twoim domu (albo czekasz jeszcze na paczkę od kuriera), masz również komplet dodatków o których wspominaliśmy. Ostatnia rzecz, w którą musisz się zaopatrzyć to… filamenty.

Na rynku znajdziesz bardzo duży wybór zarówno polskich jak i zagranicznych firm produkujących filamenty różnej jakości. Ich oferty są mocno zróżnicowane – niektórzy mają mniejszy wybór, inni większy, niektórzy są tańsi, inni drożsi. Wybór zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Niezależnie od tego czy wybierzesz mniejszego producenta czy dużą, znaną firmę, każdy z nich w swojej ofercie przynajmniej trzy typy podstawowych filamentów – PLA, ABS oraz PET-G. I właśnie te filamenty postaramy się tutaj omówić.

Filament typu PLA

PLA to najpopularniejszy filament stosowany w druku 3d nie tylko na początku Twojej przygody z tą technologią.

PLA czyli poli(kwas mlekowy) to polimer, który jest w całkowicie biodegradowalny, gdyż do jego produkcji używa się surowców naturalnego pochodzenia jak np. mączka kukurydziana. Nie oznacza to, że możesz go wyrzucić do BIO odpadów, ale nie jest toksyczny ani nie zatruwa środowiska (aczkolwiek barwniki czy dodatki do niego dodawane mogą być szkodliwe).

Filament PLA od emce3d w kolorach Yellow i Blue

Zalety PLA

Jego największą zaletą jest łatwość jego druku. Temperatura mięknięcia to okolice 50-60°C, natomiast druk odbywa się najczęściej w przedziale 190-220°C (w zależności od drukaki). Dzięki temu każda, nawet najtańsza drukarka sobie z nim poradzi.

Z dodatkowych informacji:

  • nie wymaga zamkniętej komory druku – czyli nawet proste konstrukcje sobie z nim poradzą, jak Ender 3;
  • nie kurczy się – wymiary zaprojektowanego modelu zgadzają się co do dziesiątych części milimetra (aczkolwiek mogą wystąpić wyjątki)
  • warstwy bardzo dobrze się ze sobą łączą – jeśli nie masz problemów z drukarką to wydruki wychodzą bardzo ładnie
  • nie wydziela zapachu podczas druku (aczkolwiek mogą zdarzyć się wyjątki).

Jest to również najtańszy dostępny na rynku filament, rolkę o wadze 1kg można kupić już za niecałe 50 zł.

Filament ten występuje chyba w najbogatszej palecie kolorystycznej (jeden z naszych ulubionych producentów ma ponad 20 kolorów), do tego występuje w różnych wersjach, np. matowe, HD PLA, IMPACT PLA, Silk, Glitter, Pro, świecące w ciemności.

Do tego ten rodzaj filamentu znajdziesz w wielu odmianach, np.

  • HD PLA – łatwość druku jak zwykłe PLA, ale po odpowiedniej obróbce (wygrzaniu w piekarniku) zyskuje na wytrzymałości, zyskuje właściwości podobne do ABSu
  • Impact PLA – podobnie jak wyżej – łatwy w druku, ale ma zwiększoną udarność w porónawniu do PLA jak i do ABS
  • Glitter PLA – to raczej odmiana kolorystyczna z drobinkami brokatu – świetny rodzaj do wydruków dekoracyjnych,
  • Silk PLA – podobnie jak odmiana Glitter to świetne rozwiązanie do drukowania dekoracji i ozdób, po wydruku model ma satynową strukturę
  • Matt PLA – niektóre firmy mają odmiany, które po wydruku matowe, a to nie takie oczywiste,
  • Glow in the dark – wersja fluorescencyjna, świecąca w ciemności
Filament PLA od Fiberlogy w kolorze Orange

Wady filamenty PLA

Największą wadą PLA to jego mała odporność i wytrzymałość.

Bardzo dobrze nadaje się do druku np. zabawek, części modeli, gadżetów czy dekoracji i ozdób. Można pokusić się wydruk mechanizmów, np. do modeli zdalnie sterowanych, ale na pewno nie nada się do druku elementów podatnych na długotrwałe obciążenia.

Podsumowanie

Naszym zdaniem PLA to najlepszy wybór na początek przygody z drukiem 3d – stosunkowo niskim kosztem można poznać zasady druku, a kilogramowa rolka wystarczy na naprawdę sporo prób i testów.

Pamiętaj jednak, żeby nie nastawiać się na kupno najtańszych dostępnych rolek na rynku. To, że jest to najtańszy filament z dostępnych nie oznacza, że musi i że będzie tani – 1-kilogramowa rolka może kosztować 50 zł, ale wyżej wymienione specjalne odmiany mogą kosztować nawet 200 zł za rolkę!

Jeśli jesteś ciekaw jakie mogą być efekty druku z tego typu tworzywa – zajrzyj do wpisu z przykładowymi modelami 🙂

Temperatura drukuod 190 do 230°C
Temperatura stołu zalecane 50-55°C (powyżej 60°C materiał może się odkstałcać w trakcie druku)
Zamknięta komoraniewymagana
Nawiew od 75 do 100% mocy wentylatorów (ale to zależy od zestawu, np. Hero Me Gen z dwoma turbinami wystarczy ustawić na 50%)
Flowrate90-100%
Prędkość druku< 100 mm/s
Podłożeszkło, PEI, Ultrabase, taśma maskująca – praktycznie każda podkładka stosowana w druku 3d
Filament PLA od Spectrum Filaments w kolorach Black, Blue, Green

Jakiej firmy filament wybrać

Uwaga!

Nie kupuj najtańszych dostępnych filamentów na rynku, przynajmniej na początku.

To pozorna oszczędność – może się okazać, że oszczędzisz 10-15 zł na rolce, ale dany element będzie musiał drukować 2-3 razy, co przełoży się na większą liczbę odpadków oraz straconego czasu.

Wiemy, że ludzie polecają różne marki – jedni od lat drukują na tanich filamentach, inni zrazili się nawet do drogich i polecanych marek – ale przynajmniej na tym etapie wybierz coś ze średniej półki. Będzie Ci łatwiej nauczyć się podstaw druku, co w przyszłości pozwoli na lepszy dobór materiałów i łatwiejszą ocenę możliwości danego producenta.

A jeśli chcę coś więcej?

Jak wspomnieliśmy na początku, te trzy filamenty to najlepszy wybór na początek Twojej przygody z drukiem 3d i nie tylko.

Jeśli jednak będziesz chciał drukować z czegoś innego, jak np. nylon, ASA, flex czy PA z dodatkiem carbonu – żaden problem. Oferta wielu producentów jest bardzo rozbudowana i każdy znajdzie coś dla siebie.

Są to jednak filamenty dosyć specjalistyczne, często jeszcze bardziej wymagające pod kątem środowiska pracy (wyższe temperatury druku), a często również zmian w sprzęcie – nowy hotend czy ekstruder.

Kiedy jednak przyjdzie moment, że będziesz chciał wypróbować takie materiały – Twoja wiedza i doświadczenie raczej będą na odpowiednim poziomie, żebyś sobie z tym poradził 🙂


Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon