Menu

Jaką drukarkę kupić na początek?

Brawo – podjąłeś decyzję, żeby spróbować wejść w ten świat i oczywiście pierwszy zakup to… drukarka 3d. W tym tekście chcemy zaproponować kilka możliwości w zależności od Twoich możliwości finansowych.

Wiadomo, że każdy na początek chce wydać jak najmniej – nie wiadomo, czy nowe hobby jest dla nas, a gdyby coś nie wypaliło to nikt nie chce stracić zbyt wiele.

Jeśli okaże się, że drukowanie 3d nie jest dla Ciebie to jeśli wybierzesz popularny model z dobrym wsparciem społeczności to sprzedaż używanego egzemplarza nie jest trudna. Jeśli wybierzecie jednak model, który rzadko się spotyka to sprzedaż takiej drukarki może być trudna lub jej cena może być bardzo, bardzo niska.

Uwaga!

Wpis w budowie, prosimy o cierpliwość.

0. Pytanie zero

Bardzo ważne, które musisz zadać sobie na początku to pytanie – co chcę drukować i z jakich materiałów chcę drukować.

Mowa tu oczywiście o rodzajach filamentów, które będziesz chciał stosować w swojej pracy nad modelami. Popularne rodzaje filamentów jak PLA, ABS, PET-G wydrukujesz praktycznie na każdej drukarce, ale nylon, HIPS czy PF+CF może być zdecydowanie bardziej kłopotliwe lub niemożliwe.

Wiąże się to głównie z kwestią temperatury druku – trudniejsze, bardziej złożone filamenty wymagają specjalistycznych warunków druku (np. zabudowana komora drukarki) oraz wysokich temperatur. W prostych, tanich modelach tego nie osiągniesz fabrycznie (ale większość z nich można łatwo stuningować i przerobić), dlatego też musisz już mieć podstawową wiedzę na temat filamentów i ich przeznaczenia.

Te informacje znajdziesz w kolejnym artykule o podstawowych filamentach używanych w druku 3d.

1. Drukarka 3d do 1000 zł

W tej cenie polecamy przede wszystkim różne wersje Creality Ender 3. Obecnie możesz znaleźć model Ender 3, Ender 3 Pro, Ender 3v2.

Jest jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy model drukarki 3d wybierany przez początkujących – dobra relacja jakości do ceny i możliwości.

2. Drukarka 3d do 2000 zł

W tym przedziale cenowym masz już trochę większy wybór trochę lepszych modeli z większym polem roboczym, a niektóre mają również inny schemat działania.

W tym przypadku gorąco polecamy Creality Ender 5 Pro z których sami korzystamy. Jest to ciekawy kompromis pomiędzy najtańszych Enderem 3 a droższą Prusą MKS3+ o której wspominamy w kolejnych akapitach.

Oprócz Endera 5 (który również występuje w kilku wersjach – Ender 5, Ender 5 Pro oraz Ender 5 Plus) bardzo dobrym wyborem jest drukarka firmy Prusa – model Mini.

3. Drukarka do 3000 zł

4. Drukarka do 4000 zł

5. Drukarka powyżej 4000 zł

Jeśli masz możliwość wydania tak dużej kwoty na wejście w to hobby… i tak polecamy tańsze modele, szczególnie wspomnianą wyżej Prusę MKS3+.

Jednak mając 5-6 czy 10 tyś zł możesz już kupić naprawdę dobre modele, np. Zortrax M200 czy nawet zlecić budowę drukarki.

Mając do wydania 10 tyś zł – kup najpierw tańszego Endera, naucz się podstaw, potestuje, pomyszkuj, a potem kup coś docelowego.

6. Zakup z drugiej ręki

Jest to dobry sposób na tańsze wejście w nowe hobby, jednakże nie jest obarczone ryzykiem. Z racji Twojej małej świadomości na co zwrócić uwagę oraz niskiego poziomu wiedzy nie będziesz do końca wiedział na co zwrócić uwagę. I może się okazać, że kupisz drukarkę w której ktoś (również początkujący) tak uszkodził sprzęt, że koszty naprawy przewyższają zakup nowego egzemplarza.
Nie odradzamy tego rozwiązania – np. jeśli sprzedawca często udziela się na grupie FB i widać, że ma jakieś doświadczenie to można zaryzykować. Ale to musi być świadoma decyzja, nie tylko podyktowana oszczędnością na poziomie kilkudziesięciu złotych.

Ostatnie porady

Wspomniane wyżej modele możesz oczywiście kupić w polskich sklepach, na stronach producenta (jak Prusa) oraz na Aliexpress . Zakup u naszych przyjaciół z Azji jest zazwyczaj tańszy niż u nas, ale wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania oraz możliwością opłaty cła i VATu, a to już może się tak nie opłacać jak zakup w Polsce.

Planując zakup na firmę warto kupić drukarkę tylko i wyłącznie w Polsce – różnica w cenie to tak naprawdę dodane podatki.

Zakup w Polsce jest również wygodniejszy pod kątem gwarancji czy ew. rękojmi. To również ważne, aczkolwiek ew. usterki w drukarce są dosyć tanie do usunięcia, nawet kupując nowe części. Oczywiście pod warunkiem, że nie wyrzucisz jej przez okno 🙂


Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon