Menu

PLA

Rodzaj filamentu do drukarki 3d. Jest on produkowany z polilaktydu czyli kwasu polimlekowego. PLA jest tworzywem biodegradowalnym, do jego produkcji wykorzystuje się mączkę kukurydzianą czy trzcinę cukrową. Nie oznacza to jednak, że można go wyrzucać do odpadów bio.

PLA nie wydziela toksycznych oparów podczas wydruku (jak np. ABS), dlatego można go drukować bez obudowy z filtrami powietrza.

Tworzywo to charakteryzuje się również niedużym skurczem, właściwą temperaturę druku osiąga się już w zakresie 190-210 stopni – jest najprostszym filamentem do wydruku dla początkujących, jego nie jest pozbawione wad. Jest podatny na odkształcenia w wyższych temperaturach, jest dosyć kruchy i mało elastyczny. Wykończenie detali wydrukowanych z tego filamentu następuje mechaniczne (np. szlifowanie papierem ściernym), obróbka chemiczna nie przynosi takich efektów jak przy ABSie. Można go malować, jednak filament ten występuje w bardzo rozbudowanych paletach kolorystycznych.

Idealnie nadaje się do druku modeli pokazowych, figurek czy zabawek, również w dużych wymiarach.

Poprzednia definicja Filament
Następna definicja Capricorn

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon