Menu

Chcę kupić drukarkę 3d – co powinienem wiedzieć?

Jeśli czytasz ten tekst to jesteś jedną z kolejnych osób, która chce dołączyć do grona tego niesamowitego świata projektowania i tworzenia praktycznie nieskończonej liczby przedmiotów w zaciszu swojego domu.

Jednakże przed zakupem powinieneś zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy. Nie chcę Cię zniechęcać, ale dobrze by było, żeby Twoja decyzja była podjęta świadomie.

Będziesz potrzebował:

1. Czas
Druk 3d to hobby, które wymaga czasu. Zarówno czasu na naukę, jak i na rozwiązywanie problemów. Jednak najwięcej czasu będziesz potrzebował na projektowanie (jeśli planujesz tworzyć modele na swoje indywidualne potrzeby) oraz na sam druk. Mając trochę wprawy i doświadczenia małe modele możesz przygotować w kilkadziesiąt minut, ale większość wydruków trwa wiele godzin, a złożone modele potrafią się drukować 100-200-400h. Non stop, czyli jeden element może się drukować kilka dni.

2. Cierpliwość
Drukarki 3d to nie jest sprzęt bezobsługowy jak zwykła drukarka czy mikrofalówka. Trzeba ją regularnie przeglądać i konserwować, zmieniać filamenty, testować różne rozwiązania. …

3. Pieniądze
To akurat nic dziwnego, ale drukowanie 3d nie kończy się na samej drukarce. Będziesz również potrzebował paru narzędzi, zapasowych części oraz.. filamentów 🙂 Im więcej będziesz drukował, tym więcej filamentów zużyjesz, im trudniejsze i bardziej wymagające modele, tym droższa rolka.
1kg PLA to naprawdę sporo wydruków, ale jak będziesz chciał mieć PLA, ABS i PET-g w 4-5 kolorach to taki komplet może Cię kosztować ponad 1000 zł. Fakt – to wystarczy na sporo fajnych wydruków, ale koszta eksploatacji są dużo wyższe niż sama drukarka.

Nie ma się co oszukiwać – jak każde hobby, również to wymaga zaangażowania finansowego. Są droższe formy spędzania wolnego czasu, ale mało które daje taką frajdę z samodzielnego tworzenia 🙂

4. Chęci i wiedza
Na początku swojej drogi projektowania modeli czy ich drukowania napotkasz na pewno wiele problemów, czasami bardzo prostych do rozwiązania, jednak niektóre mogą wymagać czasu. Będziesz musiał również nauczyć się specjalistycznego słownictwa związanego np. z częściami drukarki czy funkcjami programów.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żebyś się nie poddawał.
W sieci jest mnóstwo materiałów (jak chociażby na tej stronie znajdziesz większość najważniejszych informacji na początek), są bardzo zaangażowane grupy na Facebooka, fora czy materiały video na YouTube.
Jednakże zanim założysz nowy temat, że wydruk się nie klei do stołu czy jaki filament kupić – poszukaj, czy ktoś już nie zadał takie pytania.

5. Podstawowe zasady działania drukarki
Moim zdaniem bardzo ważny element, który wiele osób pomija na swojej drodze. Po prostu musisz się przyjrzeć drukarce, jej budowie oraz jej pracy w trakcie drukowania.

Proces drukowania jest naprawdę prosty – to tylko nakładanie kolejny warstw filamentu na model, ale wiele osób nie wie jak działają ekstrudery, silniki krokowe czy która oś to oś Y.

Jak wspomniałem na początku – nie chcę Cię zniechęcać 🙂
Jednakże jak to bywa przy każdym nowym hobby – warto wiedzieć z czym to się je, żeby potem nie było przykrych niespodzianek.

Jeśli Twoja decyzja w dalszym ciągu jest pozytywna, zerknij do tekstu jaką drukarkę na początek wybrać oraz co oprócz samej drukarki 3d będzie Ci potrzebne do twórczego spędzania czasu w zaciszu swojego domu.


Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon