Wydawać by się mogło, że przykręcenie dyszy do bloku grzejnego jest banalnie proste, dysza, mały płaski klucz, coś do przytrzymania bloku i gotowe, jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Niewłaściwie przykręcona dysza, bedzie powodowała wiele problemów z drukiem. Próba kalibracji takiej drukarki, jest od samego początku skazana na niepowodzenie. Może pojawiać sie stringing, problemy z ekstruzją, a nawet całkowite zatkanie dyszy i przerwanie druku.
Jak w takim razie przykręcić dyszę, aby uniknąć rozczarowania? Cała procedura jest dość prosta i podążając za kilkoma wskazówkami, które znajdziesz poniżej, napewno bez problemu sobie poradzisz, jednak zacznijmy od początku.
Rodzaj heatbreak’a
Zanim zaczniemy skręcenie hotendu, musimy określić jaki rodzaj heatbreak’a używamy w naszej drukarce, gdyż od tego będą zależały kolejne kroki. Na rynku dostępne są 3 rodzaje gardzieli.
• Heatbreak „przelotowy” – jeden z najpopularniejszych rodzajów gardzieli. W tym przypadku rurka PTFE przechodzi przez jego środek i opiera się bezpośrenio na dyszy. Jego zaletą jest małe ryzyko zatykania tzw. clog, gdyż filament jest izolowany od wysokiej temperatrury, aż do samej dyszy. Wymaga jednak idealnie równo dociętej rurki PTFE, tak aby między dyszą, a rurką nie powstawała szczelina. Z powodu bezpośredniego kontaktu teflonowej rurki z gorącą dyszą, max. temp druku nie powinna przekraczać 250-260°C.
• Heatbreak Full-metal – w tym przypadku rurka PTFE opiera się ogórną część gardzieli, a wewnątrz metalowego elementu znajduje się tylko mały otwór, przez który przechodzi sam filament. Pozwala to drukować z dużo wyższymi temperaturami (nawet do 420°C). Natomiast z powodu bezpośredniego kontaktu filamentu z metalem, w przypadku materiałów o niskiej temperaturze topnienia jak PLA i retrakcji większej niż 2mm, może dochodzić do zatykania hotendu.
• Heatbreak z wkładką PTFE – obecnie raczej rzadko stosowany rodzaj gardzieli. Łączy on tak naprawde cechy obu wyżej opisanych przypadków. Rurka PTFE zatrzymuje się na górze heatbreak’a, jednak wewnątrz znajduje się dodatkowa teflonowa wkładka. Występuje małe prawdopodobieństwo zatkania, jednak max. temperatura druku w tym przypadku to również ok. 260°C.
Przykręcanie dyszy
W przypadku gardzieli, gdzie rurka PTFE opiera się bezpośrednio na dyszy, zacznij od idealnego docięcia rurki. W tym celu, możesz skorzytać z wcześniej wydrukowanego przyrządu, który ułatwi to zadanie – link.
Natomiast jesli posiadasz Heatbreak typu Full-metal, warto sprawdzić, czy miejsce przylegania rurki PTFE jest stożkowe lub płaskie, a następnie dociąć rurkę w taki sposób, aby jak najlepiej przylegała.
Upewnij sie też, że górna powierzchnia dyszy jest czysta i gładka bez uszkodzeń lub nierówności.
Procedura przykręcania dyszy dla heatbreak’a „przelotowego”
• Wkręć dyszę do zimnego bloku grzejnego do momentu wystąpienia pierwszego oporu, a następnie odkręć ją ok. 1 obrót, tak aby pomiędzy „kołnierzem” dyszy, a blokiem było ok. 0.5mm przerwy.
• Wsuń rurkę PTFE do hotendu, aż do momentu kiedy oprze się na dyszy.
• Włącz drukarkę i nagrzej dyszę do ok 250-260°C, jest to kluczowy punkt, ponieważ dysza i blok grzejny pod wpływem temperatury zmieniaję swoje rozmiary i w przypadku, gdy dokręcimy dysze na zimno, po nagrzaniu pomiędzy dysza i rurką może pojawić się szczelina.
• Poczekaj chwilę, aby wszystkie elementy nagrzały sie do zadanej temperatury, a nastepnie ponownie dopchnij rurkę PTFE do dyszy, aby upewnić się, że nie powstala szczelina
• Przytrzymując większym kluczem (nie zalecamy korzystania z kombinerek itp. ponieważ można uszkodzić blok) cały blok grzejny, dokręć dyszę. Dysza powinna być dokręcona z momentem ok. 1.5-2Nm, nie jest to duża siła, tak więc trzeba to zrobić z wyczuciem, aby nic nie uszkodzić. Dobrym pomysłem jest zastosowanie klucza momentowego. Jeśli takiego nie posiadamy, w internecie są dostępne specjalne drukowane klucze do dokręcania dyszy, które można wydrukować w wolnej chwili.
• Teraz możesz już schłodzić hotend i cieszyć się poprawnie przykręconą dyszą, która nie będzie przyczyną niepotrzebnych problemów.
Procedura przykręcania dyszy dla heatbreak’a typu Full-metal
• Wkręć dyszę do zimnego bloku grzejnego do momentu wystąpienia pierwszego oporu, a następnie odkręć ją ok. 1 obrót, tak aby pomiędzy dyszą, a blokiem było ok. 0.5mm przerwy.
Jeśli twój hotend zamocowany jest w drukarce, heatbreak jest przykręcony, a Ty wymieniasz samą dyszę, nie ma potrzeby odkręcania dyszy o 1 obrót, natomiast upewnij sie, że między blokiem, a :kołnierzem” dyszy wystepuje szczelina. Jesli dysza wkręca się do końca, to znak, żę heatbreak wkręcony jest zbyt „płytko” i muisz go dokręcić, w przeciwnym razie pomiędzy gardzielą i dyszą będzie wolna prezestrzeń, a tego chcemy uniknąć.
• Jeśli składasz hotend od zera, w tym momencie powienieneś od drugiej strony bloku grzejnego, przykręcić heatbreak, do momentu wystąpienia pierwszego oporu.
• Włącz drukarkę i nagrzej dyszę do ok 250-260°C (jesli zamierzasz drukować w wyższych temperaturach, możesz nagrzać dyszę bardziej), jest to kluczowy punkt, ponieważ dysza i blok grzejny pod wpływem temperatury zmieniaję swoje rozmiary i w przypadku, gdy dokręcimy dyszę na zimno, to po nagrzaniu pomiędzy dyszą i gardzielą może pojawić się szczelina.
• Poczekaj chwilę, aby wszystkie elementy nagrzały sie do zadanej temperatury, a następnie przytrzymując większym kluczem (nie zalecamy korzystania z kombinerek itp. ponieważ można uszkodzić blok) cały blok grzejny, dokręć dyszę. Dysza powinna być dokręcona z momentem ok. 1.5-2Nm, nie jest to duża siła, tak więc trzeba to zrobić z wyczuciem, aby nic nie uszkodzić. Dobrym pomysłem jest zastosowanie klucze momentowego. Jeśli takiego nie posiadamy, w internecie dostępne są specjalne drukowane klucze – link – do dokręcania dyszy, które można wydrukować w wolnej chwili.
• Możesz już schłodzić hotend i cieszyć się poprawnie przykręconą dyszą, która nie bedzie przyczyną niepotrzebnych problemów.
Podsumowanie
Dysza to ważny element drukarki 3d i bardzo ważne jest, aby była poprawnie zamontowana. Jeśli zastosujesz się do naszych porad, będziesz mógł cieszyć się dobrą jakością druku bez niespodziewanych problemów 🙂