Menu

Dysza

Dysza hotendu to wykonana z metalu mechaniczna część odpowiedzialna za podawanie roztopionego filamentu prosto na stół roboczy drukarki 3d.

Są różne typy dysz – o różnej długości gwintu, samej dyszy, wykonane z różnych materiałów, z różnym otworem podającym filament.
Najpopularniejszym typem jest dysza MK8 wykonana z mosiądzu o średnicy otworu 0.4mm.

Na rynku dostępne są dysze o otworze od 0.1mm do 1mm. Jeśli zaś chodzi o materiały, wykonuje się je z mosiądzu, hartowanej stali, niektóre mają rubinowe końcówki.

Otwór w dyszy mówi nam jak dokładny wydruk możemy wykonać – im mniejszy otwór tym mniejszy i dokładniejszy wydruk możemy wykonać. Im większy otwór tym szersza ścieżka wydruku. W parze z tym otworem idzie prędkość wydruku – większy otwór to wyższa prędkość, mniejszy otwór to niższa prędkość.

Materiały, z którego dysza jest wykonana wpływa na jej zużycie oraz przewodnictwo ciepła, dlatego też najczęściej stosowane są dysze z mosiądzu – są łatwo dostępne i tanie. Najtańsze dysze kosztuję kilka złotych, dysze ze stali hartowanej to wydatek rzędu 100 zł, a dysze rubinowe to nawet 400 zł za sztukę!

 

Poprzednia definicja Dimafix
Następna definicja Stringing

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon