Menu

Temperatura dyszy

Dysza w drukarce 3D musi zostać podgrzana do odpowiedzniej temperatury, w celu roztopienia filamentu, który jest później przez nią wytłaczany i pozwala tworzyć model 3D.

W zależności od rodzaju filamentu temperatura dyszy bedzie się zmieniać.

Dla podstawowych typów filamentu zalecane temperatoru dyszy to:

  • PLA – 200-230°C
  • PETG – 230-250°C
  • ABS – 230-270°C
  • ASA – 240-260°C
  • HIPS – 230-245°C
  • TPU – 210-240°C

Są to ogólnie przyjęte wartości temperatury dysz, natomiast zdarza się, że producent danego filamentu zaleca stosować temperaturę wybiegające poza te widełki.

Uwaga!
Nie zaleca się nagrzewania dyszy ponad 250°C w przypadku jeśli nasz rurka PTFE przylega bezpośrednio do dyszy lub gdy nasz heatbreak ma teflonową wkładke, ponieważ w temperaturze 260°C teflon zaczyna wydzielać niebezpieczne opary, które mogą być niebezpieczne dla niektórych zwierząt domowych. W jeszcze wyższych temperaturach PTFE zaczyna sie odkształcać, a opary mogą byc toksyczne nawet dla człowieka.

Jeśli chcemy drukować w wyższych temperaturach warto zastosować hotend typu all metal, gdzie nie dochodzi do kontaktu teflonu z rozgrzanymi elementami.

Poprzednia definicja Temperatura stołu
Następna definicja Z seam

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon