Menu

Narzędzia potrzebne przy druku 3d

Masz już drukarkę, masz kilka rolek filamentów, masz chęci. Może Ci jeszcze brakować… narzędzi.

Poniżej jest lista narzędzi, które przydają się praktycznie każdego dnia przy pracy z drukarką 3d. Niektóre są używane rzadziej, inne częściej, jednak warto mieć je pod ręką, bo może się okazać, że akurat ten rozmiar klucza jest potrzebny na już, a jest sobota wieczór 🙂

Z racji tego, że obydwaj lubimy majsterkować, większość przedstawionych narzędzi mamy wysokiej jakości, które są jednak dosyć drogie. Nie namawiamy Was do takich zakupów, jednak w wielu przypadkach taki sprzęt to zakup raz na… całe życie.

Podzieliłem je na dwie grupy – narzędzia niezbędne, które musisz mieć u siebie oraz opcjonalne – które mogą się przydać, ale bez nich możesz spokojnie funkcjonować na co dzień.

Narzędzia obowiązkowe to:

 • klucze płaskie / klucze nasadowe
 • szczypce
 • klucze imbusowe
 • łopatka
 • szczypce do filamentu
 • suwmiarka
 • IPA

Narzędzia, które mogą Ci się przydać to:

 • taśma malarska
 • pirometr
 • latarka
 • markery
 • szczelinomierz
 • pęsety

Klucze płaskie / klucze nasadowe

Te klucze przydają się głównie przy odkręcaniu/dokręcaniu dyszy czy regulacji rolek na prowadnicach (jeśli drukarka jest w nie wyposażona).
To nie musi być komplet za kilkaset złotych, szkoda byłoby jednak, gdyby klucz pękł w trakcie próby odkręcenia części.

Warto również sprawdzić jakie rozmiary nasadek i kluczy płaskich będą Ci potrzebne.

Do odkręcania dyszy zalecamy właśnie klucz nasadowy – to zdecydowanie ułatwi sprawę, zmniejszy ryzyko objechania dyszy.

Małe szczypce

Narzędzie przydatne głównie w momencie wymiany dyszy do przytrzymania sobie bloku grzejnego.
To nie mogą być kombinerki, gdyż będziesz potrzebował chwycić dosyć szerokie elementy. Jeśli się na tym nie znasz, szukaj ich pod pojęciem 'szczypce do rur’.

Sczypce Knipex o długości 125mm – bardzo fajne, małe i zgrabne szczypce z szeroką możliwością regulacji

Szczypce do cięcia

Te szczypce są bardzo często załączone do drukarki, gdyby ich jednak nie było – to jest obowiązkowa rzecz w Twoim zestawie małego kombinatora.
Jest to dosyć tanie akcesorium, najczęściej można je dostać za kilka-kilkanaście złotych, ale pamiętaj – one nadają się tylko do cięcia filamentu! Przy próbie cięcia np. drutu czy twardszych elementów mogą po prostu pęknąć.

Klucze imbusowe

To również może być domyślnie dołączone do drukarki, jednak są one bardzo niskiej jakości. Dlatego gorąco polecamy kupno porządnego kompletu z dobrej stali, gdyż często zdarza się, że śruby są tak dociągnięte, że fabryczny klucz tylko zniszczy otwór. A późniejsze próby wiercenie przy hotendzie to nie jest dobry pomysł.

Poniżej komplet kluczy od firmy WERA – bardzo fajny zestaw kluczy w 9 popularnych rozmiarach z kulka przytrzymującą śrubki.

Łopatka

Kolejne akcesorium często dołączone do drukarki, tym razem jednak nie ma potrzeby kupna lepszego. Ta łopatka przydaje się głównie do ściągania modeli ze stołu po wydruku, szczególnie jeśli nie chcesz czekać na ochłodzenie blatu.
Pamiętaj jednak, że łopatka ma dosyć ostre krawędzie i łatwo można uszkodzić powierzchnię stołu – szczególnie jeśli jest to mata magnetyczna lub fiola PEI.

IPA

IPA, czyli alkohol izopropylowy to może nie typowe narzędzie, ale jednak również jest to pozycja obowiązkowa do odtłuszczania blatu na wydruki. Jest to również bezpieczna opcja dla różnych stosowanych powierzchni – niektórzy producenci odradzają używanie agresywniejszych środków chemicznych.

Więcej o chemii potrzebnej przy drukarce znajdziecie we wpisie o konserwacji drukarki (środki do czyszczenia drukarki czy do smarowania).

Pamiętaj! To jest czysty alkohol, dlatego czyszczenie nagrzanego blatu szybko go odparowuje, co może Ci zaszkodzić.

Suwmiarka

Suwmiarki są potrzebne głównie do post-produkcji, czyli sprawdzenia czy wydrukowane model trzyma wymiary. Przydaje się również przy kalibrajci drukarki, również do sprawdzenia wymiarów np. kostki kalibracyjnej.

Tutaj jednak gorąco odradzamy oszczędności. Mówimy o precyzyjnych pomiarach, który powinien być jak najdokładniejszy (do setnych części milimetra). Jeśli nie możesz sobie pozwolić na cyfrową suwmiarkę (tanie modele znajdziesz po 100 zł – Shahe, ale najlepsze na rynku Mitutoyo to koszt minimum 500-700 zł i więcej), kup porządną, analogową suwmiarkę. Jej koszt to około 150 zł, ale będziesz pewny, że sprawdzane wymiary będą prawidłowe.

Możesz również zapytać tatę czy dziadka czy ktoś z nich nie ma np. starego modelu VISa – ten sprzęt wyprodukowany 20 lat temu dalej trzyma poziom.

Stara, polska suwmiarka marki VIS oraz kilkuletni cyfrowy model Mitutoyo.

Pęsety

Pęsety (różnego rodzaju) przydadzą się szczególnie, żeby złapać nitki filamentu wypływające z dyszy zaraz przed wydrukiem lub przy testach ekstrudera.
Ja osobiście polecam kupić takie, które są zakończone małymi ząbkami, łatwiej chwytać nimi małe elementy i śliski filament.

Szczelinomierz

To jest jeden z najrzadziej używanych przedmiotów przy druku. Pomoże Ci praktycznie tylko przy ustawieniu odległości dyszy od blatu roboczego. Tradycyjnie wszyscy polecają ustawienia na kartkę papieru, jednak wiele osób poleci szczelinomierz do dokładnego ustawienia.

Jest to na tyle tanie narzędzie (kilkanaście złotych), że można przy okazji się w nie wyposażyć, jednak ja osobiście wolę ustawiać odległość na kartkę, gdyż potem i tak często trzeba ustawić odpowiedni z-offset.

Taśma malarska

Przy praktycznie każdym filamencie znajdziesz informacje na jakiej powierzchni można je drukować. Nie wszystkie nadają się na szkło czy podkładki magnetyczne, dlatego warto mieć w domu kilka rozwiązań po ręką. Oprócz taśmy kaptonowej można również użyć taśmę malarską, najlepiej tą niebieską. Wydruki bardzo dobrze się trzymają, a taśmę tą można łatwo zdjąć z blatu.

Niebieska taśma malarska od Scotcha

Pirometr

Pirometr, czyli bezprzewodowy termometr na podczerwień to opcjonalne akcesorium. Przyda się do sprawdzenia czy stół nagrzewa się do odpowiednich temperatur, podobnie jak dysza. Możesz również sprawdzić temperaturę stepperów.

Poniższy model to urządzenie kupione na Aliexpress za kilkadziesiąt złotych z możliwością sprawdzenia temperatury do 400. Czy te pomiary są zgodne w 100% – tego nie wiemy, ale są zgodne z tym co podajemy na drukarce 🙂

Markery

Tak, dokładnie tak – zwykłe markery do wszystkich powierzchni 🙂 Na pewno przydadzą się przy kalibracji ekstrudera.

Nóż do tapet / skalpel

To również używane do post-produkcji, na pewno pomoże przy usuwanie wystających fragmentów z wydruku jak i pozbycia się supportów.

Latarka

Tego zapewne się nie spodziewaliście, ale latarka również może okazać się przydatna przy pracy z drukarką, szczególnie, jeśli zrobicie zabudowę drukarki z nieprzeźroczystych ścianek lub chcecie podejrzeć wydruk w nocy i nie budzić reszty domowników 🙂

Ja osobiście sprawdzałem latarką pierwszą warstwę przy druku na folii PEI – świecąc pod odpowiednim kątem widziałem, czy nie przerw w wydruku.

Czy to wszystko?

Pamiętaj, że każda drukarka jest inna i może się okazać, że akurat Twój model wymaga jakiegoś specjalnego klucz (np. Torx zamiast imbusów) lub innego rozmiaru końcówek (np. klucze calowe zamiast metrycznych).

Dlatego warto przejrzeć instrukcję, a podczas składania drukarki sprawdzić wszystkie śruby i mocowania, które może trzeba będzie kiedyś odkręcić/dokręcić i upewnić się, że masz potrzebne do tego narzędzia.


Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon