Menu

Mam nowy filament – co należy zrobić?

Poniższy tekst będzie krótki, ale jest to prawda, którą powinieneś/powinnaś sobie wyryć na kamieniu.

Uwaga!

Po zakupie nowego filamentu – nieważne, czy kupiłeś tworzywo od nowego producenta czy ulubionego, ale nowy kolor ZAWSZE powinieneś zacząć od jego ustawienia pod siebie. Zacznij wydruk od wieży temperatur, a potem wydruk kostkę testową potwierdzając parametry druku!

Dlaczego tak?

Musisz pamiętać o tym, że filament filamentowi nierówny. To, że czarne PLA od Plast-Spaw drukowałeś w 200°C kompletnie nie oznacza, że czarne PLA od Fiberlogy również będzie drukowało się prawidłowo w tej samej temperaturze. Oczywiście może tak być, ale warto wziąć na to poprawkę.

Mało tego – jeśli masz czarne PET-G od Spectrum i pierwszy raz kupujesz np. niebieski czy biały to efekt jest ten sam – inny kolor tego samego producenta również może drukować się w innej temperaturze. Dla przykładu – Fiberlogy sugeruje temperaturę druku PLA około 200-220°C, ale dla koloru białego zaleca podniesienie jej do 230°C (co sam mogę potwierdzić).

Na temperaturę druku wpływ na wiele czynników – używany hotend, chłodzenie (hotendu i samego druku), prędkość druku, zabudowa drukarki, prawidłowe zmontowanie drukarki, PID tuning.

Do tego barwniki stosowane w filamentach również wpływają na ten parametr – przyjęło się (nie do końca poprawnie), że im jaśniejszy kolor tym wyższa temperatura. To nie jest prawda absolutna, ważne jest to, że użyte do produkcji filamentu barwniki wpływają na parametry druku.

Pytanie na grupach w jakich temperaturach ktoś drukuje często nie ma sensu. O ile w drukarkach typu Prusa są gotowe profile (bo ta drukarka wychodzi w jednej, dobrej i sprawdzonej konfiguracji) to w przypadku chińskich drukarek mogą pojawiać się rozbieżności. Nie muszą być duże, ale kilka stopni różnicy to nic dziwnego.

Pamiętaj!

Pamiętaj, że lepiej poświęcić kilkanaście gram materiału i godzinkę czasu na wydruk próbny niż od razu druk na kilka godzin, a potem szukanie rozwiązania na Facebooku, gdzie pierwsze pytanie będzie brzmiało – „Czy wydrukowałeś wieżę temperatur?”

Jeśli zastosujesz się do tej porady to gwarantuję, że jedyne co się stanie to zyskasz czas i wiedzę 🙂 Oczywiście nie bój się zadać pytania na grupie, jeśli jednak coś nie wyszło, ale zrób wszystko co możesz, żeby sprawdzić wydruk do końca. Możesz również przeczytać jaką ja miałem przygodę z nowym filamentem i jak rozwiązałem ten problem.


Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon