Menu

Filament

Termoplastyczne tworzywo używane w drukarkach 3d. Jest to materiał z którego powstają gotowe modele metodą osadzania topione materiału (FDM). W procesie tym rozgrzany filament (np. PLA czy ABS) przeciskany jest przez dyszę i nakładany w kolejnych warstwach jedna na drugą.

Najpopularniejsze typy filamentów to PLA, ABS, PET-G, HIPS. Jednak rozwój tej technologii, coraz większa popularność wśród użytkowników domowych oraz spadające ceny spowodowały, że na rynku pojawiły się również inne rodzaje filamentów jak silk, wood, ASA czy filamenty dla bardziej zaawansowanych użytkowników jak nylon, flex czy PA+CF.

Wspomniane wyżej rodzaje filamentów występują w kilku średnicach, jednak dwie najpopularniejsze o 1.75mm oraz 2.85mm. W warunkach domowych głównie są używane filamenty na rolkach o zróżnicowanej wadze – od 250g do 2-3kg.

Poprzednia definicja Ekstruder
Następna definicja PLA

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon