Menu

Tuning drukarki 3d #2 – ekstruder BMG

W naszym drugim poradniku z serii o tuningu drukarki 3d zajmiemy się tematem ekstrudera. Ten tekst jest praktycznie obowiązkowy dla każdego posiadacza budżetowej drukarki Creality i nie tylko. Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest ekstruder?

Podstawowy ekstruder z drukarki Ender 5

Ekstruder to część mechaniczna drukarki, która jest odpowiedzialna za podawanie filamentu do hotendu. Jak spojrzysz na zdjęcia poniżej, będziesz wiedział o który element chodzi.
Ekstruder jest nałożony na silnik krokowy który steruje procesem ekstruzji lub retrakcji w trakcie druku. Natomiast sam filament znajduje się pomiędzy radełkiem a rolką prowadzącą. Radełko ma małe nacięcia, które wgryzają się w filament i popychają go do przodu lub do tyłu.

I tu właśnie dochodzimy do sedna sprawy. W fabrycznych ekstruderach elementy prowadzące to właśnie pojedyncze radełko i śliska rolka. To powoduje, że ekstruder może gubić kroki lub zacznie przeskakiwać, a filament nie zostanie prawidłowo podany do hotendu. Co finalne zakończy się drukiem kiepskiej jakości lub w ogóle jego przerwaniem. Nie mówiąc o tym , że taki model ekstrudera uniemożliwia wydruk z twardszych materiałów jak PA+CF lub z miękkich jak TPU.

W podstawowym ekstruderze mamy system oparty o łożysko i pojedyncze radełko. Taki układ często powoduje problemu, w tym ślizganie filamentu.
Tak w prostej wersji wygląda podstawowy układ – radełko / filament / łożysko.

Z pomocą przychodzi ekstruder BMG z systemem dual-drive.

Tak jak napisaliśmy tutaj, BMG to model ekstrudera stworzony przez firmę Bondtech. Ich rozwiązanie ma dwie zasadnicze zalety.

Pierwsza z nich to system dual drive. Oznacza to ni mniej ni więcej podwójny napęd. I to dosłownie – popychanie filamentu realizują dwa wysokiej jakości radełka. Czyli w filament wgryzają się jednocześnie dwa kółka z nacięciami z dwóch stron w sposób równomierny. Dzięki temu ryzyko ew. poślizgu jest ograniczone do minimum. Pozwala to również na druk z praktycznie każdego dostępnego na rynku materiału.

W prostej wersji – system dual-drive z dwoma radełkami ściskającymi filament w ekstruderze typu BMG.
Dźwignia ekstrudera BMG zamiast łożyska posiada drugie radełka. Zwróć również uwagę na jakość samego radełka.

Drugą ważną zaleta to przełożenie. BMG ma w swoje konstrukcji dodatkowe koło zębate, które realizuje cały proces przekazania napędu z sinkam krokowego. To powoduje, że sam mechanizm pracuje z przełożeniem 3:1, czyli jeden pełny obrót ekstrudera realizuje się przez 3 obroty silnika krokowego, a nie przez 1 obrót. Ujmując rzecz najprościej jak się da – ten ekstruder ma większą siłę pchania filamentu.

Wady ekstrudera BMG

OK, czy są jakieś wady tego rozwiązania? Tak, jest ich kilka, ale to raczej małe niedogodności niż prawdziwie problemy.

Najważniejsza kwestią dla wielu z Was to koszty. Niestety, oryginalna wersja BMG od Bondtech to wydatek rzędu 400 zł i więcej. Przy drukarce Ender 3 za 600-700 zł wielu z Was właśnie walnęło głową w klawiaturę. Ale spokojnie – z pomocą przychodzą nam nasi wschodni koledzy z Trianglelab.

My osobiście korzystamy z klonów tego rozwiązania właśnie od firmy Trianglelab. Ich model, praktycznie kopia, to koszt rzędu 130-150 zł w zależności czy kupujesz na Aliexpress czy w polskim sklepie. Ta wersja jest naprawdę bardzo przyzwoita i z czystym sercem możemy ją polecić.

Zmontowany ekstrude BMG v2 od Trianglelab z przeciągniętą żyłką filamentu.

Na pewno przestrzegamy Wam przed tańszymi wersjami. O ile obudowa nie robi takie różnicy to najdroższe w komplecie są radełka. Ten element od Trianglelab to koszt 80 zł, te od Bondtech to około 150 zł. Oczywiście zrobisz jak uważasz, jeśli chcesz kupić taki ekstruder za 40 zł to Twój wybór – ja osobiście bym takiego nie wybrał. Jeśli nie chcesz kupować oryginału od Bondtech to kup przynajmniej dobrą i przyzwoitą kopię.

Niektórzy praktykują inne rozwiązanie – sama obudowa od Trianglelab, ale radełka od Bondtech. To powoduje, że za trochę ponad 200 zł macie praktyczne oryginalny komplet.

Inne problemy z tym związanie to konieczność nowej kalibracji ekstrudera i czasami konieczność wgrania do tego nowej wersji Marlina.

Wiadomo – nowy ekstruder, nowa kalibracja. BMG z racji wspomnianego wyżej przełożenia zamiast 90-100 kroków wymaga ustawienia około 415 kroków i tych okolicach będą Twoje pomiary.

Odnośnie Marlina – BMG ma dwie wersje – prawą i lewą i jeśli dobierzesz złą, będziesz musiał zmienić kierunek pracy silnika krokowego dla ekstrudera. Możesz to zrobić fizycznie (zamienić kable we wtyczce) lub programowo, właśnie kompilując nowego Marlina. Dla mnie osobiście łatwiej było wgrać nowe oprogramowanie, jednak wiem, że ten etap może przysporzyć niektórym z Was wielu nerwów. Ma to jednak tą zaletę, że przy zmianie kabli/wtyczki nie zrobicie żadnego zwarcia, a to się może zdarzyć przy nieostrożnym majstrowaniu przy elektronice drukarki.

Pamiętaj!

Jeśli faktycznie w Twoim przypadku ekstruder kręci się w drugą stronę, zmiana jest bardzo prosta. W pliku configuration.h musicie znaleźć linijkę: #define INVERT_E0_DIR true i zamienić wartość true na false lub odwrotnie. Dzięki temu odwrócicie kierunek pracy silnika krokowego.

Do tego niektórzy mimo połączenia drukarki przez Repetier Host nie mogą zapisać nowych wartości do EEPROMu, więc kompilacja nowego Marlina staje się obowiązkowa.

Czy są inne rozwiązana na rynku?

Tak, oczywiście że tak. Jednak naszym zdaniem BMG jest najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku. Jego zalety niwelują jego wady. Zresztą każda dobra drukarka ma ekstruder dual drive, np. VORON ma własny projekt drukowanego ekstrudera M4 również z radełkami od BMG.

Z naszej strony to chyba jedyna obowiązkowa modyfikacja jaką powinieneś/aś zrobić jak najszybciej. Jedyne czego będziesz żałował to fakt, że zrobiłeś to tak późno 🙂

Pamiętaj!

Jeśli nie chcesz kupować modelu BMG, masz na rynku wybór kilku innych modeli. Jednak pamiętaj o tym, żeby wybrać rozwiązanie dual-drive z dwoma radełkami. To zaoszczędzi Ci wielu problemów z drukiem, szczególnie tych trudniejszych materiałów jak carbon czy TPU.


Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon