Menu

Ironing

z języka angielskiego – prasowanie. Jest to proces polegający na wygładzaniu górnych warstw wydrukowanego modelu w celu poprawi jakości.

W trakcie tego procesu karetka drukarki 3d wykonuje dodatkowe przejazdy, a z dyszy wychodzi dodatkowa warstwa filamentu, jednak są to dużo mniejsze wartości niż przy zwykłej warstwy. Dzięki czemu (jednak to również warto przetestować i skalibrować) górna warstwa wydruku może wyglądać jak dolna – gładka i równa.

Funkcja ta sprawdza się przy płaskich powierzchniach, stosowanie ich np. w modelach figurek czy zaokrąglonych obiektach nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Głównym minusem tej opcji to znacznie wydłużenie czasu wydruku, jednak warto to stosować jeśli zależy nam na jakości detalu.

Efekt jest bardzo dobrze widoczny na filamencie typu ABS oraz PLA, PET-G może przyklejać się do dyszy w trakcie tego procesu, należy więc przeprowadzić własne próby.

Można to włączyć w programie Prusa Slicer 2.3 i Cura 4.8 (stan na styczeń 2021).

Poprzednia definicja Stringing
Następna definicja STL

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon