Menu

ABS

Akrylonitryl-butadien-styren, czyli w skrócie ABS to drugi (zaraz za PLA) najpopularniejszy filament stosowany w procesie druku 3d.

Jest to sztuczny polimer, bardzo wytrzymały dzięki swoim właściwościom mechanicznym. Wymaga jednak specjalnych warunków w trakcie drukowania – wysoka temperatura stołu w celu poprawienia adhezji, wysokiej temperatury druku (ponad 250 stopni) oraz zabudowana komora drukarki i dobra wentylacja pomieszczenia ze względu na wydzielające się toksyczne opary oraz na dosyć duży skurcz materiału (ale głównie w momencie niespełnienia tych warunków). Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, jest elastyczniejszy niż PLA oraz dobrą odpornością na niskie (-20) i wysokie temperatury.

W porównaniu do innych wytrzymałych tworzym, ABS jest stosunkowo tani, łatwo dostępny, jednak paleta kolorystyczna nie jest tak szeroka jak w przypadku PLA.

Materiał ten idealnie nadaje się do wydruków prototypów jak i narzędzi, obudowy czy zabawki.

 

Poprzednia definicja Aceton
Następna definicja Sensorless homing

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon