Menu

Tuning drukarki 3d #4 – komora

Jeśli planujesz drukować z innych filamentów niż PLA czy PET-G będziesz musiał zbudować dla swojej drukarki domek, czyli komorę. Jednak ten element może pomóc jak i zaszkodzić, dlatego przeczytaj tekst do końca.

Komora / obudowa drukarki, w przeciwieństwie do poprzednich zmian, ma nie tylko same zalety, ale również wady, ale wszystko po kolei.

Ważne informacje – poniżej znajdziecie zdjęcia naszych Czytelników, którzy podzielili się swoimi drukarkami oraz ich zabudowami. Są też zdjęcia z przymrużeniem oka, które pokazują jak nie należy postępować. Wszystkie zdjęcie są podpisane, a ich właścicielami są ich autorzy, którzy mają do nich pełne prawa.

Zaleta #1 – wyciszenie drukarki

Dobrej jakości komor wycisza pracę drukarki. Tutaj chyba nie trzeba za wiele tłumaczyć – zabudowujesz drukarkę z każdej strony, a dźwięki odbijają się w środku. Co prawda nie wyciszysz jej na 100%, ale poprawa będzie znaczna.

Oczywiście wszystko zależy od użytych materiałów. Jeśli użyjesz kartonu czy namiotu fotograficznego zysk będzie niewielki, ale jeśli zrobisz ścianki z 4-6mm pleksi, a dodatkowo wykleisz je np. trudnopalną pianką wygłuszającą to wtedy efekt będzie dużo lepszy. Co prawda wtedy przyda się dodatkowe oświetlenie drukarki wewnątrz, ale dopóki nie ma przeźroczystych pianek wygłuszających – ciężko o kompromis.

Zaleta #2 – stabilne warunki pracy

Drugą zaletą komory to stabilne warunki druku. Niektóre materiały jak ABS wymagają komory głównie ze względu na to, żeby powietrze dookoła wydruku było cieplejsze niż normalnie oraz żeby nie było żadnych podmuchów powietrza. Teoretycznie ABS+ lub małe elementy wydrukujesz bez komory, ale nie oszukujmy się – większe elementy po prostu nie wyjdą. Nie tylko ABS wymaga komory, ale z filamentów niskobudżetowych ten jeden tak.

Zaleta #3 – filtrowanie zapachów

Wspomniany już ABS ma charakterystyczny, raczej nieprzyjemny i niezdrowy zapach podczas wydruk, a komora większość tych zapachów zatrzyma w środku. Piszę większość, gdyż ciężko jest zbudować idealnie szczelną komorę, jednak lepsze to niż siedzenie (lub spanie) w drukarką za głową, którą 10h drukuje z ABSu.

Tutaj warto wspomnieć o możliwości instalacji wentylatorów, które w połączeniu z filtrami HEPA skutecznie ograniczą ten nieprzyjemny elementy druku ABSu.

Zaleta #4 – porządek

Podejrzewam, że większość z naszych Czytelników to lubiący majsterkować mężczyźni, którym dziewczyny lub Żony czasami przypominają, żeby posprzątać okolice drukarki. Pałętające się narzędzia, luźno leżące szpule filamentu to średni krajobraz w salonie dla gości, dlatego dobrze zbudowana komora pełni też rolę estetyczną.

Na zdjęciach poniżej znajdziecie przykłady takich uporządkowanych miejsc pracy – jak widać, niektórzy przyłożyli się do tego.

Zaleta #5 – ograniczony dostęp

Zapewne wielu z nas ma w domu małe dzieci i/lub ciekawskie zwierzaki domowe (szczególnie koty). Dobra, stabilna, zamknięta komora może uchronić sprzęt przed małymi rączkami lub szukającymi ciepłego miejsca futrzakami. Jednak nie chcę wyjść na jakiegoś tyrana – to po prostu kwestia bezpieczeństwa. Mój syn jest już wystarczająco duży, żeby się nie poparzył się od nagrzanego stołu czy dyszy, ale są w rodzinie mniejsze dzieciaki. Ciekawostka – posiadam również trzy koty, ale żaden – powtarzam żaden -nawet nie spojrzał na drukarkę.

Czy komora ma jakieś wady?

O ile poprzednie elementy związane z tuningiem to był praktycznie czysty zysk, tak w przypadku komory nie jest już tak różowo.

Podstawowa wada to… temperatura w środku. Ale zaraz, niektórzy zapytacie – przecież po to buduję komorę, żeby temperatura w środku była wyższa. Jasne, to prawda, ale ta temperatura nie na wszystko działa korzystnie. Prawdę mówiąc, oprócz filamentu, podniesiona temperatura działa głównie na niekorzyść pozostałych elementów drukarki.

Po pierwsze – w przypadku druku z PLA komora jest niewskazana, a nawet odradzana. Jeśli puścisz wydruk na 14h, nagrzejesz i utrzymasz stół na 55℃, hotend będzie miał 200-220℃, drukarka będzie stała przy kaloryferze lub w słońcu to w środku możesz się zrobić ponad 40℃ co może zacząć wpływać na wydruk. Pamiętaj, że PLA może się zacząć robić plastyczne już w 60℃.

Po drugie – temperatura w środku negatywnie wpływa na elektronikę i silniki krokowe, które zostaną zamknięte. Jeśli taki stepper jest bardzo ciepły w trakcie druku w pomieszczeniu o temp. 20℃ to pomyśl co będzie, kiedy drukarka będzie tak pracować przez 15-20h. Nie mówiąc już o elektronice – płycie głównej czy zasilaczu.
Dlatego przy budowie komory warto wyciągnąć elektronikę na zewnątrz, poza jej obszar. Ja osobiście powiedziałbym, że to obowiązek, ale zrobicie jak uważacie.

Uwaga!

Wysoka temperatura w komorze może skrócić żywotność części elektronicznych i zwiększa ryzyko pożaru! Lepiej znosić hałas drukarki niż być bohaterem ostatnich stron gazet.

Poniżej są zdjęcia od naszych Czytelników, którzy pokazali czego nie należy robić. Co prawda jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie – i z tym powiedzeniem ciężko dyskutować – to jednak moim zdaniem bezpieczeństwo własne oraz domowników powinno stać na pierwszym miejscu.

Rozumiem jednak, jeśli ktoś drukuje z ABS lub ASA od dwa razy w roku i budowa komory jest nieuzasadniona ekonomicznie. Warto jednak rozejrzeć się w okolicy, na OLX czy po znajomych czy ktoś po prostu nie ma do oddania czegoś, co może nam pomóc.

Jak zbudować komorę?

Jak we wspomnianych wcześniej wpisach o tuningu, znajdziesz wiele różnych gotowych rozwiązań do zabudowy. Jedne modele drukarek można obudowa łatwiej, inne są trudniejsze, ale komorę można zrobić dla każdej drukarki. Rozbija się o ilość potrzebnego miejsca.

Niektóre firmy oferują gotowe rozwiązania w postacie namiotów, podobnych do fotograficznych. To jest o tyle wygodne, że nie wymaga dużo miejsca, można to łatwo złożyć i rozłożyć. Oczywiście to służy głównie do ustabilizowania temperatury, poziom hałasu może się nieznacznie tylko zmniejszyć.

Taki namiot ma np. Creality:

Autor zdjęcia – Kamil Grzegorczyk

Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie dwóch stolików LACK z Ikei, postawienie ich jednego na drugim i zamocowanie plexi. Warto pamiętać, że te stoliki to nic innego jak grubszy karton, więc w razie ewentualnej usterki i pojawienia się ognia taka obudowa działa na niekorzyść. Dodatkowo niska waga tych stolików i puste blaty mogą zwiększyć rezonans dźwięków. Jednak na pewno sprawdza się do utrzymania stałej temperatury wewnątrz, a stoliki i pleksa są łatwo dostęne.

Poniżej kilka zdjęć od naszych Czytelników:

Inne popularne rozwiązanie to szafy rack. Są to szafki, dedykowane w branży IT – metalowa obudowa, szklane drzwiczki, otwory montaże, miejsce na wentylatory. Nie są najtańsze, ale nowa to koszt rzędu 400 zł, a używane można dostać po 150-200 zł. A jeśli dodatkowo wykleisz taką szafkę wspomnianą już trudnopalna pianką wygłuszającą to naprawdę ciekawe rozwiązanie.

Niektórzy nasi Czytelnicy zastosowali również inne rozwiązania i wstawili drukarki do gotowych szaf lub przygotowali zupełnie nowe, indywidualne projekty, które możecie zobaczyć na zdjęcia. Niektórzy zbudowali własne konstrukcje, inni znaleźli po prostu dobre miejsce na drukarkę – jak widać, pomysłowość nie zna granic, a wszystko zależy od naszych możliwości 🙂

Ja osobiście zamówiłem aluminiowe profile 2020, do tego panele PCV które wykleiłem wspomniana już matą wygłuszającą stosowaną w samochodach. Koszty nie były szczególnie niskie, ale wiedziałem, że będę wymieniał drukarkę w niedalekiej przyszłości, a profile przydadzą mi się zbudowania stelaża w garażu.

Niektóre drukarki jak Ender 3, Ender mają taką kontrukcję, że trzeba je po prostu do czegoś włożyć. Ale są modele, jak np. VORON, BLV, RatRig czy Two Tree Sapphire Pro, które dzięki swej konstrukcji wymagają jedynie przyciętych paneli i pary śrubek do przykręcenia.

VORON 2.4 od Mateusza – jak widzicie, dzięki jego budowie całość jest ładnie zabudowana i dosyć kompaktowa jak na te rozmiary obszaru roboczego (350×350).

Podsumowanie

Budowa komory to chyba najbardziej angażujące i złożone zadanie w dziale tuningu drukarki 3d. Nie jest to też takie jednoznaczne – jeśli drukujesz dużo z PLA to musisz zbudować komorę tak, żeby można ją było otwierać.

Jeśli jednak planujesz drukować dużo z ABS lub innych wymagających materiałów jak nylon, to komora staje się dla Ciebie obowiązkową zmianą.

Nie ma też jednej drogi i jednego projektu – wszystko zależy od miejsca, drukarki, możliwości, finansów.


Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon