Menu

Warping

Z Języka angielskiego – wypaczenie.

Jest to jeden z najczęściej występujących problemów podczas druku 3D, a  zarazem jedno z najbardziej denerwujących.

Warping pojawia się, gdy plastik wraz z utratą temperatury, kurczy się, powodując, że wypełnienie modelu zaczyna ciągnąć za sobą zewnętrzne ściany, a gdy siła będzie zbyt duża, wydruk odgina się od stołu roboczego. W efektcie czego, wydruk najczęściej staje się bezużyteczny.

Najprostszym sposobem na pozbycie się tego zjawiska jest podgrzewany stół roboczy. Podgrzana powierzchnia stołu, utrzymuje temperaturę matriału, dzięki czemu model pozostaje płaski i nie odkleja się od stołu.

Pomimo użycia podrzewanego stołu, zaleca się dodatkowo zastosowanie cienkiej warstwy kleju (np. hegron, klej PVA) dla jeszcze lepszej przyczepności.

Niektóre rodzaje filamentu (np. ABS) są dużo bardziej podatne na warping i mogą wymagać zastosowania dodatkowej obudowy drukarki w celu zapewnienia maksymalnie stałej temperatury podczas całego druku oraz uniknięcia nagłych podmuchów powietrza.

Poprzednia definicja Hegron
Następna definicja Elephant's foot

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon