Menu

TPU

TPU to rodzaj filamentu do drukarki 3D. Jego nazwa wzięła się z ang. thermoplastic polyuterthane czyli poliuretan termoplastyczny, natomiast potocznie bywa nazywany gumą, ponieważ jest elastyczny. Wykazuje też bardzo dobrą odporność na ścieranie.

TPU podczas druku nie wydziela oparów w znaczących ilościach, jednak nie jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Materiał ten mimo, iż nie jest rozpuszczalny, jest higroskopijny, co oznacza, że powoli pochłania wilgoć z otoczenia i z czasem zacznie degradować.

Materiał ten charakteryzuje się niedużym skurczem, dlatego podgrzewany stół nie jest obowiązkowy, chociaż zalecany na poziomie 20-60°C. Tworzywo osiąga temperaturę druku już w zakresie 210-240°C. Nie jest to jednak materiał zalecany dla początkujących drukarzy, ponieważ wymaga bardzo dobrze skalibrowanej drukarki. Drukując TPU najlepiej sprawdzi się ekstruder typu direct drive, a przed pierwszym dużym wydrukiem, warto wykonać kilka mnijeszych druków testowych, aby idealnie dobrać parametry druku.

 

 

Poprzednia definicja Z seam
Następna definicja Przesuwanie warstw

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon