Menu

Przesuwanie warstw

Przesuwanie warstw (ang. layer shifting) to zjawisko, gdy podczas druku, głowica drukująca zaczyna kolejną warstwe w niewłaściwyn położeniu względem osi X lub Y, przez co na naszym wydruku zaczynaja tworzyć się „szchodki”.

Przyczyn tego problemu może być kilka:

  • Luźne paski – gdy nasze paski napędowe nie są wystarczająco napięte, podczas przyśpieszania głowicy może dojść do przeskoczenia kilku zębów na kole zębatym silnika krokowego i przesunięcia druku względem danej osi.
  • Kolizja ruchomych części – jeśli  któraś z ruchomych części drukarki napotka przeszkodę (np. uderzy dyszą w wydruk), która uniemożliwi dalszy jej ruch w danym kierunku, może dojść do przesunięcia głowicy względem jej zadanej pozycji, a co za tym idzie wszystkich następnych warstw.
  • Za mały prąd silników krokowych – Jeśli prąd ustawiony dla silnika będzie nie wystarczający, stepper zacznie gubić kroki, a rezultacie warstwy sie przesuną.
  • Przegrzewająca się elektronika – stepsticki podczas pracy nagrzewają się, dlatego warto zadbać, aby elektronika naszej drukarki miała wystarczające chłodzenie. Jeśli temperatura stepsticka będzie zbyt wysoka, nie bedzie on działał poprawanie, co zazwyczaj skutkuje, że silnik przez niego sterowany zaczyna „przerywać”.
Poprzednia definicja TPU
Następna definicja Hotend

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon