Menu

Krańcówka

Wyłącznik krańcowy (popularnie zwany krańcówką) to mały moduł stosowany w drukarkach 3d do zatrzymania ruchomych części układu drukarki, np. ruchów karetki czy stołu.

Urządzenie to umożliwia przerwanie połączenia obwodu elektrycznego w momencie jego jego aktywacji – czy to przez fizyczne naciśniecie przycisku/zapadki w module czy to przez przerwania obwodu optycznego (w czujnikach krańcowych optycznych). Krańcówki to bardzo dobre zabezpieczenie przed przekroczeniem granicznego położenia elementu ruchomego, które mogłoby – poprzez dalsze ruchy – uszkodzić zarówno maszynę jak i jej otoczenie.

Czujniki optyczne są bardziej powtarzalne, bezgłośne i dokładne, jednak w większości drukarek 3d stosowane są krańcówki mechaniczne.

Poprzednia definicja Sensorless homing
Następna definicja Auto-home

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon