Menu

Hotend

Hotend to jeden z najistotniejszych modułów drukarki 3D, to w nim dochodzi do topnienia filamentu, który później wytłaczany przez dyszę tworzy żądany kształt.

Składa się on z czterech głównych elementów: radiatora (heatsink), gardzieli (heatbreak), bloku grzejnego (heater block) oraz dyszy (nozzle). Dodatkowo w bloku grzejnym zamocowane są grzałka, która podgrzewa dyszę oraz termistor, który bez przerwy monitoruje temperature dyszy i przekazuje feedback do sterownika grzałki, w celu utrzymania zadanaj wartości temperatury. Na górnej części radiatora znajduje się złączka do rurki PTFE przez którą podawany jest filament, zapobiegająca wypadaniu rurki podczas druku.

Cały moduł hotendu dzieli sie na dwie strefy – zimną oraz gorącą. Pomiędzy nimi znajduje się heatbreak, którego zadaniem jest ograniczenie nagrzewania się strefy zimnej. Mimo to, strefa ta w pewnym stopniu robi sie ciepła, dlatego zjaduje sie tam radiator, który pozwala to ciepło odprowadzić, a żeby jego sprawność była jeszcze lepsza stosuje się dodatkowy wentylator dmuchający na ożebrowanie.

Wyróżniamy 3 rodzaje hotendów, w zależności od zastosowanego heatbreak’a:

  • Z otworem na rurke PTFE do samej dyszy – tutaj rurka PTFE dochochodzi do samej dyszy i ważne jest, aby to połączenie było maksymalnie szczelne, rurka musi byc docięta pod idealnym kątem, a powierzchnia styku musi być czysta, przeciwnym razie może wystąpić tzw. clog.
  • Heatbreak z wkładką PTFE – rurka PTFE dochodzi tylko do górnej części gardzieli, natomiast wewnatrz heatbreak’a znajduje sie dodatkowa wkładka z PTFE zapobiegająca przyklejaniu się gorącego filamentu do metalowej powierzchni.
  • All-metal hotend – w tym przypadku od górnej części gardzieli do samej dyszy nie ma teflonu, filamentu prowadzony jest bezpośrednio po metalowej powierzchni. Takie rozwiązanie pozwala na drukowanie z dużo wyższymi temperaturami, jendak może powodować problemy w przypadku niektórych filamentów jak np. PLA lub PET-G.
Poprzednia definicja Przesuwanie warstw
Następna definicja Brim

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon