Menu

Elephant’s foot

Z Języka angielskiego – stopa słonia.

Czasami zdarza się tak, że kilka pierwszych warstw wydruku jest szerszych niż powinny, takie zjawisko nazywamy stopą słopnia. Bywa tak, że jest to niezauważalne i nie wpływa znacząco na sam wydruk, jednak ma kluczowe znaczenie, jeśli zależy nam na dokładych wymiarach drukowanego obiektu.

Glówną przyczyną pojawiania się tego zjawiska, jest chęć zwiększenia przyczepności drukowanego modelu do stołu roboczego, przez przybliżenie dyszy do stołu. Spłaszczenie lini pierwszej warstwy powoduje jej wybrzuszenie przypominające stopę słonia.

Inną przyczyną tego zjawiska, może być ustawianie zbyt wysokiej temperatury stołu roboczego. Ciężar wydruku wywiera nacisk na dolne warstwy, które będąc zbyt mocno rozgrzane wybrzuszają się.

Całkowite pozbycie się efekty stopy słonia jest trudne, wymaga bowiem znalezienia złotego środka pomiędzy wybrzuszaniem się dolnych warstw, a dobrą przyczepnością druku. Tutaj z pomocą przychodzi tzw. raft jego zastosowanie poprawia przyczepność do stołu, a problem stopy słonia praktycznie znika.

Poprzednia definicja Warping
Następna definicja Dimafix

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione na stronie zen3d w obrębie domeny: www.zen3d.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

facebook linkedin twitter search-icon